Scroll to Top

Jak urządzić mieszkanie w stylu lat 70?

By Bartłomiej Szewczyk / Published on czwartek, 07 Wrz 2017 17:05 PM / No Comments / 108 views

Czas przemian, odwrotu od tego co było, zwłaszcza jeśli chodzi o wystrój wnętrz to lata 70 XX wieku. Co de facto przyniosły? Jaką spuściznę po sobie zostawiły? Z czego możemy dziś czerpać urządzając wnętrze, inspirując się tamtą epoką?

Styl lat 70 nie ma nic wspólnego z modnym obecnie minimalizmem. Przeciwnie. Był to czas wielkich przemian zarówno politycznych, jak i kulturowych i został zaadoptowany w procesie projektowania wnętrz. Szare, nieciekawe czasy należało sobie zrekompensować w aranżacji mieszkania.

Meblościanka – „must have” stylu lat 70 w mieszkaniu

Wiele osób do dziś posiada w swoich mieszkaniach elementy wystroju rodem z lat 70 ubiegłego wieku. Nierzadko są to całe mieszkania urządzone w tym stylu. Lecz, częściej są to jedynie pozostałości, jak np. nielubiana dziś, a charakterystyczna dla tamtych czasów meblościanka. Dla niewtajemniczonych, jeśli tacy istnieją, to mebel sporych rozmiarów, zajmujący praktycznie całą szerokość i wysokość ściany. Ustawiany raz na długie lata. Solidny, potrafiący znieść niejedną prywatkę.

Fronty szafek meblościanki utrzymane były w drewnie, wykończonym lakierem na wysoki połysk. Jak zresztą większość mebli pochodzących z tamtych czasów. Jeśli więc nadal taką macie, nie wyrzucajcie jej teraz. Dlatego, że obecnie moda lat 70 wraca do łask. Wasze nietknięte od tamtych czasów mieszkania znów stają się modne i przeżywają swój wielki renesans. Natomiast, osoby, które dopiero planują urządzić swoje mieszkanie właśnie w stylu lat 70 powinny skupić się na kilku ważnych aspektach.

Aranżacyjne elementy stylu lat 70 we wnętrzu

W tamtych czasach dominowały energetyczne kolory, jak pomarańcz czy intensywna żółcień. Mocną stroną mieszkania urządzonego w stylu lat 70 są też tapety, najczęściej w geometryczne wzory. Warto jednak pamiętać, urządzając mieszkanie w tym stylu i decydując się na tapety, by ozdobić tak tylko jedną ze ścian. Unikniemy w ten sposób przytłoczenia wzorem i będziemy mogli dodać kolejne wzorzyste elementy do wystroju wnętrza. A tego naprawdę nie brakowało w szalonych latach 70.

Oprócz mebli na wysoki połysk, możemy zastosować we wnętrzu elementy z tworzyw sztucznych. Lata 70 to kopalnia designerskich pomysłów na wystrój mieszkania. Obłe plastikowe stojące lub podwieszane fotele, niezwykle wygodne i zarazem ciekawe w wyglądzie mogą być prawdziwą aranżacyjną perełką. Podkreślą ten unikalny styl, jaki chcemy osiągnąć. Goście z pewnością nie pomylą go z żadnym innym. Taki kluczowy, charakterystyczny element może stać się prawdziwym powodem do dumy.

Nie musimy, bowiem urządzać całego pomieszczenia w sposób kopiujący poprzednią epokę i ten konkretny, gierkowski zakres dat. Jeden unikatowy egzemplarz, szczypta charakterystycznego koloru, będącego wspomnieniem czaru epoki lat 70, do tego obowiązkowo radio w drewnianej, błyszczącej zabudowie i już przenosimy się w czasie.

Na jakie jeszcze elementy warto postawić aranżując mieszkanie w stylu lat 70 dowiecie się z artykułu marki Śnieżka – Apartament w stylu lat 70.

No votes yet.
Please wait...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *